Retro Friday (5) – TÉMA – Warcraft III (Pc)

Původní datum vydání: 5.července 2002
Vývojáři: Blizzard Entertainment
Vydavatel: Blizzard Entertainment
Série: Warcraft
Platformy: Windows, Mac OS, Mac OS X
Žánr: Realtimová strategie s prvky RPG

Pátý díl Retro Friday se bude zabývat velmi známou klasikou především pro „pcčkáře“ a to hrou Warcraft III Reign of Chaos nebo-li česky Vláda Chaosu. Warcraft III je také předchůdce a hlavně důležitý základ pro hru  DOTA, kterou zná snad asi každý. S hláškou: „Tak co chlapečku kopl tě už někdy kůň ??“, se tedy pustíme do nostalgického vzpomínání.

Představení hry a její vývoj

Na začátku si klasicky představíme o jakou hru tu tedy jde. Warcraft III: Reign of Chaos je strategická počítačová hra, která jak už víme byla vydána v červenci 2002. Šlo o druhé pokračování hry  Warcraft: Orcs & Humans a třetí hru ve fiktivním světě Warcraft. Později také v roce 2003 dostala datadisk s názvem Warcraft III: The Frozen Throne.

Warcraft III obsahuje čtyři hratelné rasy.  Lidi a Orky, kteří se již objevili v předešlých hrách. Noční elfy a Nemrtvé, kteří jsou v příběhu Warcraftu noví. V single-player kampani si zahrajete za všechny rasy v postupném příběhu. Warcraft III také obsahuje hru přes internet, kde se můžete utkat proti skutečným hráčům (stále jich je dost) a nebo se utkat jen s BOTy (kontrolovaný postavám počítačem) stejně jako v kampani.

Co se týče „gameplaye“ tak ten v tomto pokračování přinesl velké množství změn. Největší změnou je přechod do 3D grafiky. Dále pak přibyli nové rasy o kterých jsem se tu už zmiňoval. Tedy Nemrtví a Noční Elfové. Samo sebou každá rasa má své specifické budovy a jednotky. Vzrostl také počet kouzel a schopností jednotek. Je zde také upřednostňováno velké používání hrdinů (předchůdce základu DOTY). Každá rasa má tři hrdiny, kteří mohou mít na sobě různé předměty, sbírat zkušenosti a postupovat v úrovních. Tím pádem dostávají i nové schopnosti.  Lidé mají paladina, arcimága a horského krále. Nemrtví mají rytíře smrti, licha a pána děsu. Orkové zase proroka, pána mečů a náčelníka Taurenů (Kravích postav). A nakonec noční elfové, kteří mají měsíční kněžku, strážce lesa a lovce démonů.

Děj je ve Warcraft III je velmi rozsáhlý. Nejsem až tak velký znalec celkového děje Warcraftu, ale něco málo mám přečteno a třetí díl dohraný nejméně dvacetkrát. Takže se vám ho stručně pokusím vysvětlit. Hra začíná po mnohaletém klidu ve chvíli, kdy se mladému vůdci Hordy Thrallovi ve snu zjeví bývalý mocný kouzelník a nyní prorok Medivh a vyzve jej k ukončení bojů s Aliancí  a k opuštění země Lordaeronu a vyhledání západního kontinentu jménem Kalimdor. Samo sebou Thrall poslechne a společně s osvobozenými azerothskými orky (včetně svého přítele, náčelníka klanu Warsong Groma Hellscreama) odplouvám směr Kalimdor. Mezitím Medivh v podobě havrana odletí do Lordaeronu, kde právě král Terenas jedná s arcimágem Antonidasem o nákaze, jež postihla severní území. Medivh přesvědčuje tedy krále ke stejnému kroku, k jakému přesvědčil Thralla. Terenas pokládá proroka za blázna a neuposlechne. Medivh se poté dále vydá do Dalaranu města kouzelníků, kde přesvědčuje Antonidase, který  je však stejně skeptický jako Terenas. Po tajnu však jejich rozhovor sledovala a poslouchala Antonidasova studentka Jaina Proudmoore. Později ji Antonidas pošle na pomoc lordaereonskému princi Arthasu Menethilovi, který mezitím se svým paladinským mistrem Utherem Lightbringerem zlikvidoval orkské pány mečů klanu Blackrock, jež napadli vesnici a obětovali část vesničanů démonům. Poté se všichni tři střetávají s nemrtvými. Tak to bych vám mohl odvyprávět celý příběh, zde máte aspoň nastínění toho co se ze začátku ve Warcraftu III děje.

Ve svém kruhu přátel, kteří hrají počítačové hry nebo je velmi zajímá jakékoliv fantasy snad není nikdo, kdo by neznal sérii Warcraft a slavný třetí díl. Blizzard stejně jako u StarCraftu udělal vše proto, aby měl Warcraft dobře propracovaný příběh. Je to jedna z málo her, které si rád zahraji znovu a znovu. Když si například potřebuji dát pauzu od „WoW“ (World of Warcraft). Člověk co neokusil ještě nikdy Warcraft III a má rád strategie by si tento skvost měl zahrát. „For the HORDE !!“ a uvidíme se v dalším díle Retro Friday.

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *