Returnal – RECENZE – Příběh zamotaný ve smyčce smrtí!

PlayStation 5 je už na trhu nějaký ten pátek, ale teprve teď jsem se dočkali pořádné exkluzivky připravené přímo pro tuhle konzoly. Returnal je nejen díky tomu velice očekávaným titulem. Zaslouží si ale pozornost hráčů? Rozhodně ano!

  • Datum vydání: 30. dubna 2021
  • Vývojář: Housemarque
  • Platformy: PlayStation 5

Returnal je rogue-like kombinovaný s bullet hell žánrem a hra po vás chce, abyste zůstali v pohybu. Jediná chyba, na chvilku se zastavíte a hra vás šoupne zase na začátek.

Nejdřív ale trochu k příběhu a zasazení. Na první pohled je Returnal sci-fi, ze kterého prostě teče atmosféra. Selene Vassos neplánovaně přistane na mimozemské planetě a při hledání záhadného signálu brzo narazí na první nepřátele. A od té doby se v podstatě nezastaví. Celý příběh hry je trošku složitější, ale bez spoilerů musíte vědět jenom to, že nejste první člověk na téhle planetě a co hýbe je potřeba zastřelit.

Gameplay Returnalu se dá malinko přirovnat k novému Doomu, nemusíte moc přemýšlet na tím, kterým směrem střílet, protože nepřátelé jsou všude a taky nemáte moc času na to obdivovat herní svět, protože se neustále vyhýbáte nepřátelským projektilům. Smrt je součástí hry a věřte mi, budete umírat.

Po každé smrti se hra jakoby resetuje, hodí hráče na začátek a celý svět se vygeneruje znovu. Díky tomu si nemůžete zapamatovat co kde bylo a čemu se vyhnout, protože tam, kde byl minule klid a pohoda teď může čekat miniboss. Mění se i loot, který z nepřátel padá, takže sice přijdete o svojje zbraně, ale narazíte na jiné. A protože jde o scifi hru, díky mimozemským technologiím a parazitům můžete vylepšovat i Selene.

Jinými slovy se Returnal hraje tak, že jste pořád napnutím co bude dál. Hned v další místnosti můžete totiž přijít o všechno na čem jste posledních pár hodin makali a překvapivě je to zábava. Hra je tak nějak fér, se smrtí přijdete sice o vybavení, ale zůstanou vám schopnosti a i když nevíte přesně co čekat v dalším levelu, tak trochu tušíte.

Returnal je na samotném začátku celkem těžká hra, protože chvíli trvá, než si zvyknete. A protže je všechno randomizované, můžete začít s příšerným vybavením. Naštěstí hra není úplně nefér a když vám to opravdu nejde, nabídne pomocnou ruku.

Nejlepší částí je příběh, který pomalu odkrýváte a musíte hru dokončit několikrát, aby jste se dozvěděli opravdu všechno. Trochu dvousečný meč je samotná rychlost hry a její opakování, někomu může vadit, že vlastně děláte pořád to stejné dokola, ale podle mě s tím u rogue-like žánru prostě musíte počítat.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *