Rockstar Games – Vyšetřování incidentu ohledně leaku GTA VI a obvinění Ariona Kurtaje

V září loňského roku došlo v Rockstar Studios k otřesné události, která vyvolala velký rozruch. Tvůrci her Red Dead Redemption a Grand Theft Auto se stali obětí drzého hackerského útoku, který měl za následek únik rozsáhlého množství materiálů týkajících se očekávané hry GTA VI. Po chvíli váhání se vývojáři přiznali, že uniklé obrázky a videa skutečně patří k plánované hře, ale zdůraznili, že únik by neměl zásadně ovlivnit vývoj ani poškodit samotnou hru.

Následovala snaha zjistit, kdo stojí za touto útokovou akcí a přivést viníka před soud spravedlnosti. Nedávno se zdá, že se částečně podařilo dosáhnout tohoto cíle, ačkoli ne zcela. Osamoceným obviněným se stal osmnáctiletý Arion Kurtaj. Naneštěstí, psychiatrický posudek ho shledal neschopným být souzeným před soudem. To znamená, že soud nebude rozhodovat o jeho vině nebo nevině, ale pouze o tom, zda spáchal trestný čin či nikoliv.

twitter

Podle zpravodajské agentury Reuters byl Kurtaj obviněn z celkem dvanácti trestných činů, včetně vydírání, podvodu a zneužití počítačové technologie. Po útoku poslala společnost Rockstar varování prostřednictvím svého firemního účtu na platformě Slack, ve kterém vyhrožovala, že pokud nesplní jeho požadavky, zveřejní zdrojový kód očekávané hry. Arion Kurtaj, příslušník hackerské skupiny s názvem Lapsus$, měl podle dostupných informací spolupracovat s druhým obviněným, jehož identita zůstává utajena. Druhý obviněný však nebyl zapojen do útoku na společnost Rockstar, avšak je spojen s Kurtajem kvůli předchozím útokům na firmy Revolut a Uber. Tyto incidenty byly již dříve zmíněny, včetně neoprávněného přístupu k osobním údajům zhruba pěti tisíc uživatelů Revolutu a škody ve výši tří milionů dolarů způsobené společnosti Uber.

Oba obvinění jsou považováni za klíčové členy hackerské skupiny a je pravděpodobné, že byli také zapojeni do rozsáhlého útoku na společnost Nvidia v únoru předchozího roku. Nicméně v případě Ariona Kurtaje se zdá, že jednal sám, jak dokládají soudní dokumenty soudu Southwark Crown, který případ projednává. Jak již bylo zmíněno dříve, psychiatrický posudek Kurtaje ho označil jako neschopného účastnit se soudního procesu, což pravděpodobně znamená, že se vyhne výkonu trestu ve vězení. Soudní řízení v tomto případě by mělo pokračovat během tohoto týdne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *