SAG-AFTRA – Hrozící stávka proti velkým videoherním firmám a boj o lepší podmínky umělců

SAG-AFTRA, odborová organizace pracovníků v zábavním průmyslu v USA, oznámila, že požádá o povolení druhé stávky proti velkým společnostem vyrábějícím videohry. Důvodem je, že jednání o nové smlouvě o videohrách se dostala do „slepé uličky“ a hlasování o povolení stávky je nezbytné pro získání zvýšení mezd a ochrany proti umělé inteligenci.

SAG-AFTRA již v minulosti vyhlásila stávku proti velkým filmovým a televizním společnostem, která trvala 11 měsíců. Nyní odborová organizace chce vyjednat lepší podmínky pro herní umělce, vyžaduje 11% zpětné zvýšení mezd a ochranu před umělou inteligencí, která ohrožuje hlasové a herecké umělce v herním průmyslu.

Odbory také požadují dobu odpočinku, bezpečnostní ochranu, lékařskou péči na place a zákaz kaskadérských kousků během konkurzů. SAG-AFTRA bude hlasovat o povolení stávky do 25. září a v případě schválení by mohla stávka zasáhnout velké videoherní společnosti, jako je Activision a Electronic Arts.

Reprezentanti videoherních společností uvedli, že chtějí dosáhnout spravedlivé dohody, která by odrážela přínos umělců pro průmysl. Vyjednávání mezi odborovou organizací a videoherními společnostmi bude obnoveno 26. září.

Hlavním bodem jednání je také ochrana proti umělé inteligenci, zejména technologie snímání výkonu, kterou používají herní společnosti k reprodukci pohybů a mimiky herců. SAG-AFTRA tvrdí, že umělá inteligence ohrožuje zaměstnání jejich členů.

Odborová organizace doufá, že hlasování o povolení stávky jim umožní dosáhnout svých požadavků a získat lepší podmínky pro herní umělce. Zatím není jasné, jak by stávka postihla videoherní průmysl, ale SAG-AFTRA doufá, že to bude silným nástrojem při vyjednávání s videoherními společnostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *