Sniper Elite 5 – RECENZE – Tentokrát se Rebellion překonal!

Sniper Elite 5 je konečně tady. Po letech čekání se odstřelovač Karl Fairburne vrací do slunné Francie, aby pomohl Spojencům osvobodit celou zemi. I když pomohl je celkem slabé slovo, Karl nepotřebuje ničí pomoc, na to, aby vyčistil celou mapu mu stačí upravené zbraně a správné načasování.

Datum vydání: 26. května 2022

Vývojář: Rebellion Developments

Platformy: Microsoft Windows, Xbox One a Series X/S, PlayStation 4 a 5

Karl je zpátky ve Francii, píše se rok 1944, a i když je postavená na skutečných událostech a ere si toho z historie dost, příběh hry je přirozeně smyšlený. To ale nijak nevadí, protože vaším ultimátnním úkolem je sundat obergruppenführera, cestou k němu jeho poskoky a případně všechny ostatní nepřátele na mapě. Všechno se odvíjí jenom od toho, kolik nábojů a výbušnin ještě máte v inventáři.

Hra vás vybaví odstřelovací puškou, pistolí a samopalem, k tomu přihodí granáty, miny, něco, čím můžete ucpat díry po kulce a zastavit krvácení. K tomu jsou tady ještě malé cetky na odlákání pozornosti a nějaké objectivy, které můžete, ale nemusíte splnit. A tak se dostáváte do první mise, s plnou výbavou a jasným plánem. Nikdo nikdy nezjistí, že jste tam vůbec byli.

Teda, zní to dobře, ale realita je trochu jiná. Na čistý, stealth průchod budete potřebovat hlavně čas a tunu savů, ke kterým se dá vrátit předtím, než vás zmerčil procházející Hans nebo se jeho přítelíček vyhnul letící kulce jako v Matrixu. Jinými slovy má hra pořád nějaké svoje problémy, ale ne dost na to, aby vás odradila od hraní.

Nic se nevyrovná headshotu na pár stovek metrů, přes krásně barevnou mapu. A jenom okolní zelený porost není všechno, na co se můžete těšit. V pátém dílu čeká na hráče malý zámeček, katedrála, zbraňová základna… s povedeným level designem. Z osmi hlavních misí, je každá jedna z nich originální, velké mapy nabízí hned několik možných cest a postupů. Můžete samozřejmě všechny jednoduše zastřelit, ale zkuste se chvíli zdržet, přestřihněte Němcům kabely, přidejte jim překvápko do pití, shoďte lustr na velitele… prostě po vzoru Hitmana páchejte neplechu. Podobnou volnost dostene i při customizaci zbraní, je libo větší zásobník nebo jiná grip? Není problém.

Jediná část, která mi tak trochu kazí audiovizuální dojem ze hry je voice acting. Zatímco výstřely a následné žvejknutí, když kulka zasáhne cíl, jsou dokonale perfektní, postavy ve hře zní strašně unaveně. Osobně mě přátelé z odboje ani trochu nezaujali a jediný, kdo se dá poslouchat (kromě Němců) je Karl, ale v misích si toho ani nevšimnete. Takže je to jenom takový malý detail.

Pátý díl nabízí kromě hlavní kampaně v singlu nebo ve dvou lidech i několik modů. Invasion vás nechá připojit se do hry k někomu jinému a hrát proti němu. Survival je takové rozptýlení ve ztížených podmínkách. A pak je tady multiplayer.

Sniper Elite 5 je povedený přírůstek do série. Má nějaké chyby, ale pořád jde o nejlepší díl série. Otevřené mapy jsou naprostým luxusem s nepřeberným množstvím možností. K tomu si můžete upravit vlastní zbraně a opravdu hrát tak, jak sami chcete. Co víc si přát? Snad jen lepší dabing a vtipnější hlášky.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *