Soma – RECENZE – Simon Jarrett v budoucnosti

  • Vývojáři: Frictional Games
  • Datum vydání: 22.září 2015
  • Platformy: Microsoft Windows / OS X / PlayStation 4 / Linux
  • Žánr: Survival horor / single-player

somaa

Soma je sci-fi hororová hra od tvůrců, kteří vytvořili již velmi známou hororovku – Amnesia: The Dark Descent.

Simon Jarrett. Za tohoto člověka budete hrát zhruba 8 hodin ve smyšlené realitě, která ovšem vypadá hodně realisticky. Začátkem hry proklouznete velmi rychle, procházíte pouze svůj byt po probuzení a následně jdete do jiné budovy. Zřejmě do nemocnice. Simonovi objevili nález na mozku po těžké autonehodě a doktor ho chce léčit. Nasadí mu tedy speciální stroj na hlavu, připomínající OCULUS RIFT. Po nasazení se ocitáte v podvodní budově. Jste totiž v budoucnosti, a to přesněji v roce 2104 před dopadem komety na Zemi, která doslova zahubila celou civilizaci.

Co se ale děje dále, to již doktor neví. Jste zde pouze vy a Simon. Posléze nacházíte spolupracovníka v podobě malého robota, podobného jako ve hře Portal. Tento kulatý pomocník vás občas navede na správnou cestu a bude vám pomáhat dostat se hlouběji do nitra hry. Vaším cílem je plnit vcelku bizarní úkoly, neustále opravujete různé součástky. Občas narazíte na mrtvolu, nebo pouze krev rozstříknutou všude kolem vás.

soma-4

Nejlepší na tom je tento fakt. Podvodní budova, přesněji stroj, který celou budovu ovládá, se nazývá PATHOS-II. Tento stroj se vymyká kontrole a myslí si, že se z něj stává živá bytost. Postupem času, kdy pokračujete v ději, zjišťujete, že stanice je v hrozném až nepoužitém stavu. Tato stanice byla totiž kdysi kosmická zbraň.

Po setkání s Catherine, která je ve hře znázorněna pouze jako holografický předmět, zjišťujete, že je vše jinak, než si myslíte. Catherine vám totiž poví, že i vy nejste skuteční – pouze naskenovaný a nahraný člověk vtáhnutý do budoucnosti. Pokud jsem to dobře pochopil, stroj ARK se úspěšně dostal do vesmíru a zanechává po sobě zdevastovanou Zemi. Konec je velmi zvláštní, a moc jsem ho nepochopil.

+ Simon se nebojí mluvit k daným problémům, zajímavý děj

– Když je to hororová hra, myslím si, že by se hráči měli bát, a ne hru procházet s klidným pocitem

Hodnocení: 6/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *