SPORE: Galactic Adventures – RECENZE – Evoluce v přímém přenosu

SPORE je už dlouho zapomenutý simulátor, který před pár lety hrál snad úplně každý. Všichni chtěli poroučet groteskní rase a podílet se na jejím vývoji od jednoduchých buněk až po vyspělou civilizaci. Kolonizovat další planety, uzavírat obchody s jinými civilizacemi a snažit se doletět do středu vesmíru.

Datum vydání: EA – Maxis

Vývojáři: 23. červen 2009

Platformy: Microsoft Windows

Žánr: Simulátor

Původní hra, SPORE bez datadisků, je kouzelná a v jistém smyslu průlomová hra. Jde o strategii, ve které hráč vyvíjí svůj vlastní druh a zajišťuje jeho přežití. Sám hráč rozhoduje o vzhledu svých příšerek, ale taky o tom, jak budou vypadat jeho města a budovy, vozítka a vesmírná plavidla. S troškou fantazie se ve SPORE dá postavit úplně cokoliv a není třeba se nějak omezovat. Pokud se chcete věnovat víc hraní, než zabíjení času v grafickém editoru, stačí importovat něco už vytvořeného a ponořit se do hraní.

Základní kampaň je jednoduchá a i přes pár nedostatků, zabaví na dost dlouhou dobu. Musím uznat, že SPORE vždycky v kampani chybělo něco, co by hru vystřelilo nad ostatní v tomto žánru. No, a když přišel datadisk Galactic Adventures, SPORE se pro mě stalo kompletním.

Začátek hry se moc nezměnil. V počáteční fázi je úkolem hráče dostat se na pevninu a vyvinout se v inteligentní stvoření. Vytvořit kmeny, vyhrát válku nad ostatními příšerami na planetě a kompletně ji ovládnout. Potom už je to jenom krůček k vesmírnému věku a ke všem změnám, které se ve hře objevili. Dalším úkolem je vybrat si kapitána a pojmenovat ho.

Stejně jako ve druhé fází hry se strategie mění na hru z pohledu třetí osoby. V původní verzi hry se ve vesmírné části jenom létalo z planety na planetu a hráč pořád skenoval a ničil ostatní lodě. Teď může vystoupit ze svého vesmírného plavidla a projít se po planetě. Mise nejsou nijak dlouhé ani těžké, ale autoři si s nimi opravdu vyhráli. Planety jsou různorodé a vždycky je na co se dívat, ať už je to kouzelný lesík, vojenská základna nebo super moderní město. Za každou misi dostává kapitán body, které může utrácet za vylepšení.

Abych to shrnula, myslím si, že SPORE je jedinečná hra. Ať už s datadiskem nebo bez něj, hra nemá moc problémů, není hardwarově náročná a mezi simulátory nemá konkurenci. Je jedno jestli rádi stavíte, objevujete nebo tvoříte, SPORE má všechno. Galactic Adventures dodávají všechno, co si fanoušci hry přáli, včetně editoru příběhů. Takže nehrozí, že vám dojdou úkoly, protože se dá vytvořený obsah sdílet se světem.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *