Srovnání herní série GTA – TÉMA – část 2.

GTA Vice City

Po velkém zlomovém bodu, kdy předchozí verze Grand Theft Auto 3 vyšlo ve 3D grafice, tato verze s názvem Vice City, volně přeloženo jako „město zlozvyků“, ač se na první pohled může zdát, že zde nejsou žádné novinky, upoutala hráče nejen svým příběhem, ale také novými možnostmi. Hra si však zachovala všechny dobré a odzkoušené elementy z minulého dílu. Vydání tohoto dílu série GTA se datuje roku 2002 pro konzole a v roce 2003 pro PC.

Výlet do historie – hlavní změnou je, že se hlavní hrdina přesune z tmavého Liberty City na prosluněnou Floridu. Přesun je také časový – oproti Liberty City 21. století se přesouváme do roku 1986. Havajské košile, kabriolety, typické staré žluté taxíky, palmy a hlavně pláže, nad kterými večer zapadá slunce a efekty jím vytvořené. Hrdinou a protagonistou této hry je Tommy Verceti, tichý, odvážný a tichý pětatřicetiletý muž.

Umělá inteligence – umělá inteligence byla oproti předchozí verzi vylepšena, zvláště při situacích, kdy se hráč stane pronásledovaným policíí. Stačí jen na strážce zákona namířit zbraň a je zaděláno na problém. Ovšem v některých ohledech zůstala stejná, což se projevuje při situacích, kdy nepřátelé po hráči střílí v několikapatrových budovách – obvykle stojí na místě a střílí do země nebo do stropu. Umělá inteligence trpí také nedostatky v dopravě, kdy jsou řidiči neohleduplní nejen k hráči, ale v mnoha případech také k sobě navzájem.

Grafika – co vývojáři slibovali, to také splnili – jádro počítačové hry upravili pro DirectX9. Výsledkem je lepší horizont vykreslování, což u GTA 3 chybělo. Hráči tuto novinku hlavně ocení při letu letadlem nebo helikoptérou nad městem. Vice City poběží na poslední verzi Renderware enginu – v praxi se to projeví dvojnásobným počtem polygonů u modelů aut. Grafika je sytější a ostřejší. Ve hře jsou pro každou budovu nebo silnici dvě textury – ostrá, zobrazovaná při projíždění danou lokalitou a rozostřená, která se zobrazuje při pohledu z dálky. Rozlišení lze nastavit až na 1600×1200.

Zvuk – ve hře, stejně jako v minulém dílu, je pro hráče připravena selekce rádií. Rádia ve Vice City jsou výběrem toho nejlepšího z 80. let. Na své si přijdou milovníci rockové hudby na stanici Vrock, populární hudba na Wave 103, Flash FM (kde hrají také známou píseň od Michaela Jacksona), Wildstyle, Fever 105, latinsko-americké rádio Espantoso, romantické písničky na rádiu Emotion 93.9, lifestylové rozhovory na VCPR politicko-sociologické zpravodajství na KChat. Pokud však si však hráči nevyberou z široké nabídky rádii, na rozdíl od GTA 3, mají možnost si naladit MP3 Player, který přehrává vlastní songy v MP3 formátu, zkopírované do adresáře. Dalším rozdílem oproti GTA 3 je také možnost si při instalaci hry vybrat možnost zkopírovat rádia do PC ke hře, aby při hře nemusela při hraní pracovat CD-ROM mechanika.

GTA Vice City

HW nároky – pro všechny hráče je určitě milým překvapením, že GTA Vice City oproti rok starému GTA 3 má menší hardwarové nároky, vezmeme-li v potaz to, že GTA 3 mělo horší grafiku a horší úroveň dohledu. Na své si tudíž přijdou i hráči, kteří si GTA 3 nemohli kvůli menšímu výkonu svého počítače zahrát. Vice City lze hrát na počítačích s operačním systémem Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Millenium, Windows 2000 a Windows XP ve verzi Home i Professional. Nepodporované systémy jsou Windows 95 a Windows NT.

Dabing – svůj hlas hlavní postavě propůjčil americký herec Ray Liotta, který se tímto dabingem také proslavil. Hercův charakter však dokonale splývá s charakterem Tommyho Vercettiho. Působí velmi věrohodně. Ze známých osobností dabovali postavy také Burt Reynolds, Dennis Hopper, Jenna Jameson a Luis Guzman.

Chyby – mezi nejčastěji zmiňované chyby hry patří určitě špatné vykreslování textur a jejich problikávání. Další chybou jsou stíny – při nastupování do auta najednou pod postavou zmizí stín. Musíme brát v úvahu, že vývojáři použili stín celé postavy. Buď se tedy stín zobrazuje, nebo vůbec. Mezi další chyby patří opakující se zvuk hry při vstupu do menu a zasekávání hry.

Neblahé ohlasy – ač to mnozí ani nevědí, GTA Vice City proslulo také díky několika žalobám, obviněním a kritikám. Mezi nejznámější patří asi záporné názory manželky bývalého amerického prezidenta a senátorky Clintonové nebo žaloby Haiťanů za rasismus.

GTA San Andreas

Ne město, ale stát – GTA San Andreas, které se na pultech obchodů objevilo v roce 2004 pro PlayStation, o rok později pro PC, vyvolalo mezi hráči velké nadšení. Uvádí se, že některým nadšencům se nechtělo rok čekat na vydání PC verze, tak proto se zvýšil počet prodaných konzolí.

Tento díl by se dal charakterizovat jako stát svobody, neomezených možností, volnosti, kterou ještě nikdo nezažil. Tentokrát totiž nejde o město, ale hned o celý stát, který se skládá ze tří měst – Los Santos, Las Venturas, San Fierro. Tvůrci se hodně nechali inspirovat skutečností, vždyť i v těchto městech najdeme prvky a strukturu skutečných měst Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Velkou změnou je rozlehlost celého státu. Mezi třemi hlavními městy můžeme nalézt lesy, louky, pouště, skály nebo jezera. Hlavními venkovskými sídly jsou malé osady, a městečka, ale také farmářské usedlosti.

Výraznou změnu doznal hlavní hrdina, což je v tomto případě příslušník černé rasy. Jmenuje se Carl Johnson, ale je daleko známější pod přezdívkou „CJ“. Jako šéf gangu Grove Street Families však není bezcitný, jako jeho předchůdci z GTA 3 a Vice City. Vyjadřuje lítost i nad vraždami, které spáchal. Je velmi ochranářský ke své rodině a přátelům. V příběhu se snaží dát opět dohromady svůj gang, který ztratil své území, ale také odhalit okolnosti vraždy své matky.

GTA San Andreas

Vlastní charakter – v San Andreas si může vypracovat vlastní charakter – záleží jenom na hráči, jestli jeho Carl bude svalnatý nebo tlustý. Můžeme s hlavní postavou trávit hodiny v posilovně na rotopedu nebo pod čínkami zvyšováním kondice nebo sezením v občerstvení, kde si bude vybírat menu. Pokud hlavní postava dosáhne vytrvalosti, bude moci utíkat za motorkou i přes tři bloky ulice. Ale tímto to nekončí. Hlavní postavu můžeme také posadit na křeslo k holiči a sami si vybrat účes. I móda je na GTA San Andreas znát – v buticích si hlavní hrdina může vybírat oblečení, a to od sportovního až po formální obleky. Vybrat si lze i doplňky jako jsou hodinky, šátky, čepice, klobouky, přívěsky. Naučit se hlavní hrdina může také nová bojová umění, která určitě využije při střetu s nepřítelem.

Respekt – Carl si také může budovat respekt jak mezi členy svého gangu, tak i mezi obyčejnými lidmi. Za splnění každé mise se přičítají Respect body, nikoliv peníze, jak jsme byli zvyklí v předchozích dílech GTA.

Podobnosti měst – San Andreas (inspirován Kalifornií) je rozlehlý stát a jeho tvůrci se dostatečně nechali inspirovat realitou. Už samotné názvy měst připomínají Los Angeles (Los Santos) – s bohatými i chudými čtvrtěmi, Las Vegas (Las Venturas) – poseté hernami, kasíny a hotely a San Francisco (San Fierro) – typické hornatým terénem a slavným sanfranciským mostem. Za zmínku také určitě stojí podobnost v podobě známého místa Hollywood (Vinewood) a nápisu, který ve hře najdeme nebo také hora Mt. Chilliad jako největší samostatné místo ve hře.

Počasí – každé počasí v San Andreas má své specifické efekty. Tetelící se sálavý vzduch při horkém počasí vyvolal v hráčích pocit, že se jedná o chybu grafiky, ale není tomu tak. Jako starý poškrábaný kinofilm vypadá obraz při bouřce s deštěm. Při vyšších rychlostech jízdy autem si může hráč všimnout rozmazání obrazu, tzv. motion blur – simulace vysoké rychlosti, tak jak to znají hráči spíše z Need For Speed.

Větší herní území – oproti Vice City obsahuje stát San Andreas tři tak velká města jako Vice City a mezi těmito městy nalezneme ještě spoustu malých vesniček. Všechny tři města jsou spojena dálniční sítí.

RPG systém – Vývojáři přiblížili San Andreas více realitě, protože zde si můžeme sledovat výdrž a svaly a dávat pozor na váhu hlavního hrdiny. Zdraví si můžeme doplnit jídlem, ale musíme vykompenzovat pohybem v tělocvičně.

Bojová umění – v tělocvičnách po San Andreas nás může trenér naučit nových bojových umění. To pak můžeme aplikovat při souboji s nepřátelskými gangy. Na každou pozici, ve které se nepřítel nachází, aplikujeme stejnou klávesovou zkratkou jiný chvat.

Dopravní prostředky – oproti předchozím verzím GTA jsou některé auta mírně upraveny, hodně jich je však nových. Celý seznam čítá cca 80 vozidel. Vozidla lze v garážích libovolně tuningovat. V San Andreas je nám také pro příklad k dispozici nově jízdní kolo (a hned několik provedení – horské, BMX, klasické), stíhačka a na venkově se můžeme projet kombajnem nebo traktorem. V tomto díle dostali příslušníci zákona dokonce i motorky.

Postava – v GTA 3 jsme hráli s bezejmennou postavou, ve Vice City se sympatickým Tommym Vercettim, v GTA San Andreas je to nejen černoch Carl „CJ“ Johnson, ale i jeho celý černošský gang. V tomto díle umí hlavní postava nejen přelézat nejrůznější překážky a šplhat po plotech, ale i vývojáři dali hlavní postavě schopnost plavat.

Umělá inteligence – Umělá inteligence nepřátel, ač vývojáři slibovali zlepšení, není až tak převratná. Je spíše jednou z tmavých stránek této hry. Při přestřelce s nepřátelským gangem jednotliví členové po sobě bezhlavě střílí, hlavní hrdina může nenápadně, zmizet a vrátit se zezadu nepřátelského gangu a všechny nepřátele jednoduše specifikovat – pokud jsou nepřátelé zabráni do střelby, nezajímá je, co se děje vzadu.

Engine – grafické zpracování nedoznalo žádných velkých změn. Ve své podstatě je to starý engine od dob GTA 3 s několika málo vylepšeními. Vylepšila zobrazovací vzdálenost – ve městě je dohlednost dvakrát větší, na venkově je to dokonce čtyřikrát. Avšak fyzikální engine byl vylepšen. Ve městě je více objektů, se kterými se dá pohybovat, přesouvat je nebo rozbíjet. Jako příklad můžeme uvést posunování beden na ulici nebo rozbíjení dřevěných plotů.

GTA San Andreas

Zvuk – i v San Andreas můžeme nalézt rádiové stanice – konkrétně je to 12 rozhlasových stanic s různými žánry – pop, rap, rock, country. Oproti Vice City, kde to byla hudba dobová z osmdesátých let, v San Andreas je to hudba současná. Určitě také, jako ve Vice City Michaela Jacksona nebo skupinu ELO, tak i zde nalezneme spoustu známých interpretů jako například Guns N‘ Roses, Ozzy Osbourne, David Bowie a Cypress Hill.

HW nároky – hardwarová konfigurace v případě San Andreas je podobná té u Vice City. Ovšem, přihlédneme-li k rozlehlosti celého státu, nároky budou jistě vyšší. Pokud však na počítači funguje Vice City, bude s nejvyšší pravděpodobností fungovat i San Andreas. Novinkou je, že majitelé grafických karet nVidia série MX nemohou ve hře zapnout vyhlazování.

Chyby – kvůli velkému úspěchu této hry dokonce vydali patch – opravu chyb ve hře, kterých se dopustili. Vydaný patch opravoval chyby zvuku, chyby padání hry, přidává podporu pro HDTV rozlišení. Hlavním důvodem vydání opravného balíčku však byl skandál s příznačným názvem „Hot Coffee“ – znemožňuje aktivaci interaktivních sexuálních mini-her s přítelkyní hlavní postavy.

Sandál s „horkou kávou“ – asi každý hráč GTA San Andreas slyšel o módu s názvem Hot Coffee. Tento mód aktivuje část skrytého kódu ve hře, který při jeho aktivaci odhaluje sexuální aktivity s přítelkyní hlavní postavy. Po odhalení tohoto skrytého kódu začal hon na GTA San Andreas – mnohým lidem začala hra být trnem v oku, mj. také senátorce Clintonové. Organizace ESRB (Výbor pro hodnocení zábavního software) přehodnotila GTA San Andreas ze stupně M (od 17 let) na stupeň AO (Adult Only od 21 let v Americe). Toto přehodnocení vedlo prodejce ke stažení tohoto titulů z pultů obchodů. V některých zemích (Austrállie) byl úplný zákaz prodeje této hry. Společnost Rockstars Games reagovala na to vydáním opravného balíčku (patche), který tento mód ze hry odstraní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.