Steel Division: Normandy 44 – RECENZE – Kvalitní strategie, která z hráčů dostane maximum

Strategické hry mě dlouhou dobu vůbec nebavili. Pravděpodobně proto, že mi přišli moc složité a jako dítě, jsem je nedokázala pořádně docenit. Postupem času jsem ale dospěla do bodu, kdy jsem chtěla zažít pořádnou výzvu, hru u které se musím dívat na nejmenší detaily a plánovat dopředu každý krok. A i když jsem se naučila jak vyhrát v některých lehčích strategiích, Steel Division: Normandy 44 mě vrátilo do dob, ve kterých jsem si nedokázala poradit s protivníkem a musela vyvěsit bílou vlajku.

Datum vydání: 23. květen 2017

Vývojář: Eugen Systems

Platformy: Microsft Windows

Žánr: WW2, strategie

Jako někdo, kdo nikdy nehrál Wargame od stejných tvůrců jako je Steel Division, jsem po zapnutí hry prošla část menu, která se nazývá Game Tips, kde se hráč seznámí se všemi ikonami, je mu vysvětleno, co k čemu slouží a dá vám pocit, že to zvládnete. Je to trochu falešná naděje, ale o tom až později.

Ve hře jsou tři kampaně. Každá kampaň nabízí čtyři mise a zahrajete si v nich jak za Osu, tak za Spojence. Aby to bylo „zábavnější“ každá mise je těžší než předchozí a trochu to budí dojem toho, že se situace kolem vašich jednotek přiostřuje a musíte být opatrnější. V misích jde většinou o zabrání nějakého důležitého bodu na mapě nebo o udržení strategicky výhodných částí mapy. Logicky nechcete přijít o jedinou silnici, po které můžete dopravovat zásoby a podobně. Myslím, že postupem času přibydou další kampaně, ale zatím máme jenom tohle. Navíc kampaň není zase až tolik zajímavá a nejspíš si ji zahrajete jenom ze zvědavosti.

Co je mnohem zajímavější a zábavnější je skirmish a multiplayer. Skirmish nabízí dva mody – conquest a destruction. Podle libosti tak můžete dobývat nebo ničit. Na výběr máte 16 map a můžete hrát až 4 vs 4. V multiplayeru je to potom až 10 vs 10 a vyznat se v mapě za takových podmínek, no, hodně štěstí. Co se multiplayeru týká, můžete hrát rychlou hru, vytvořit si vlastní hru nebo se přidat k už vytvořené. Je celkem těžké nějak určit nebo si vybrat obtížnost, protože zvlášť v multiplayeru nikdy nevíte, kdo proti vám stojí a jaký bude jeho další tah.

Steel Division vypadá naprosto úžasně. Po grafické stránce se jí myslím nedá nic vytknout. Modely vozidel, tanků ale i zbraní jsou dostatečně přesné. Prostředí druhoválečné Francie je taktéž zpracované bezchybně a hráč má pocit, jakoby rozhodoval o skutečnosti a neseděl doma u monitoru. Nebudeme si hrát na to, že Steel Division je bezchybná hra. Najdete mechaniky, které vám budou chybět, objevíte mechaniky, které jste předtím neviděli a zamilujete si je. Něco se vám nebude líbit vůbec, ale to už je na každém zvlášť.

Ke Steel Division mě přivedl spíš zájem o druhou světovou válku než to, že bych si chtěla zkusit poměrně těžkou strategii a nemít moc velké šance na výhru. Historicky je hra tak přesná, jak jenom může být. Kampaň asi mohla být lepší a obtížnostně trochu vyváženější. Hra má svoje kouzlo, a když prohrajete, prostě to zkusíte znovu. Když vyhrajete, zaplaví vás tolik endorfinů, že budete chtít pokračovat ve hraní dalších pár hodin. Steel Division se tak řadí mezi ty lepší strategie. A když už jsme u toho, Eugen Systems nabídl hráčům opravdu skvělou hru, která stojí za necelých 60€.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *