Tales from the Borderlands, ep. one: Zer0 Sum – RECENZE – Scifi na druhou

Launch trailer

Ve spolupráci Telltale s Gearbox Software, autory světoznámé značky Borderlands, vznikla adventura, jejíž kouzlo by se těžko dalo popisovat jako trapné či neoriginální. Ba naopak, humor, hrající zde prim, si užijí i zapřisáhlí sucharové, co pro vtip chodí daleko. Spojení dvou studií sehrálo velkou roli, protože tam, kde Gearbox vytváří krásné a kvalitní kulisy, Telltale je doplňuje silným příběhem a šťavnatými dialogy. Jestli se může TB na první pohled zdát dětinské, tak nejspíš v některých ohledech vážně takové je. No a co? Možná, že právě humor, jenž předčí všechny dobré, ale i špatné aspekty této hry, tu hraje nepostradatelnou roli tahouna celého příběhu. Nic vám totiž nevykouzlí tak zasloužený úsměv na tváři, jako právě různé hlášky rozličných hrdinů, kteří se už od pohledu zdají velmi neotřelí.

tales-of-the-borderlands-zero-sum-2

I tentokrát Telltale rozkouskovalo své hry do zhruba dvou hodinových epizod, po jejichž vydání chvíli dají hráčům pokoj, načež to celé začne od znova. Ano, koupě těchto zábavných, (myslím, že oprávněně) interaktivních příběhů s adventurními prvky, vás fakt nevyjde levně, ovšem ta zábava za pár utracených stokorun rozhodně stojí. Na druhou stranu, člověk se nikdy nepřestane divit, kolik peněz po něm za různé kratochvíle herní vývojáři chtějí, ale stále budeme utrácet, jako to jen půjde. U TB se však tyto investice jednoznačně zúročí. Třeba ne hned, za určitou dobu však shledáte, že smích, ke kterému vás vtipné scénky donutily, potřebujete jako sůl. A právě v tomto tkví největší klad celé hry.

Tales from the Borderlands nás nechají nahlédnout do situace, kdy zaměstnanec vesmírné společnosti Hyperion, řečený Rhys, se rozhodne se svou partou získat tak zvaný Vault Key, díky němuž by mohli dokázat velké věci. Blíže vám ten příběh nehodlám specifikovat, protože mi připadá nefér, tak jako minule rovnou prozradit různé stěžejní události. Každopádně můžu bez výčitek svědomí prozradit, že ne vše tak úplně vyjde podle plánu, tudíž se Rhys a jeho přítelkyně Fiona začnou potýkat s následky svého počínání. Stejně jako u všech her od Telltale, ani tady příběh není odsunut na druhou kolej. Hlavní postavy ale působí natolik zajímavě a nespoutaně, až si skoro řeknete, jestli by to celé hezky nesedělo například i v knížce, což by mnoha adventurám jedině prospělo. Dost spekulací, TB by si rozhodně zasloužili rovněž knižní adaptaci, ale na druhou stranu, hry by se vlastně neměly převádět do knih už jen kvůli nesčetně mnoho akčních pasáží. Nicméně, každá z postav působí naprosto jedinečně, hlavně když vede dialog s ostatními.

tales-of-the-borderlands-zero-sum-1

A teď přijde něco, kvůli čemu jsme se tak dlouho načekali: přímo do této tvůrci přidali několik adventurních prvků, díky nimž to celé vypadá zase o kus víc, jako hra. Konkrétně přítomnost využívání robotického oka nebo stavu financí nám konečně dává nějakou příležitost, pojmout hraní i jiným způsobem, než pouhým chozením nebo ovládáním dialogů. Na tohle jsem se opravdu moc těšil, protože právě pomocí onoho „kyberoka“ si můžete zobrazit vesměs vtipné popisky prakticky všech předmětů v okolí. Peníze naopak využíváte ke kupování různých věcí, což se do hry poměrně hodí. No, hádám, že k vytvoření těchto prvků Telltale donutil někdo z Gearboxu, jinak si nedokážu vysvětlit, proč najednou do hry dali tyto možnosti.

Stylizace grafiky do opět krásně padnoucího komiksového hávu se mi vážně líbí, nepostrádá totiž osobitost. A nyní ji dokonce příjemně oživují také různé světélkující počítače nebo panely, takže si ohledně prvků grafiky nemůžu stěžovat. Pochopitelně ani zde to nejde na úkor optimalizaci, hru tedy plynule rozjedou všichni, kdo vlastní maximálně pět let starý počítač. Grafika mě v tomto případě nadchla hlavně pro svoje ego, které neskrývá a dává ho jasně najevo. Hudební složka všech her od Telltale mi už před nějakou dobou učarovala, ani tady nejde na obtíž. A co animace, ptáte se? Inu, vypadá to, že se v Telltale snažili vyvarovat předešlých chyb. Už se mi tak moc často nestalo, že by se mi vyloženě něco na animacích nelíbilo. Za tohle přičtu několik kladných bodů.

tales f b

VERDIKT:

Spolupráce dvou společností hrám jednoznačně svědčí, jak si také budeme vysvětlovat, že Tales from the Borderlands se hrají natolik skvěle? Za vděk vezmu také fakt, že se Telltale pokusilo vzít v potaz některé připomínky ohledně her minulých. Celkově se na nové hře nedá prakticky nic vytknout, líbí se mi její styl, grafika, mistrně napsaný příběh i dialogy… Jen bych rád viděl, co si pro nás tvůrci připravili do příště – snad nevystříleli všechnu munici na začátku. TB mě ovšem znovu přesvědčilo, že studio Telltale ještě nepatří do propadlišť herní historie. Skvělá práce!

klady:

  • příběh a dialogy,
  • humor,
  • hudba,
  • grafika,
  • styl,

zápory:

  • pro někoho epizodičnost

9 z 10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *