Tetris – „Neoprávněná“ adaptace knihy rozdmýchává právní spor

Dan Ackerman, šéfredaktor populárního webu Gizmodo, zahájil právní kroky proti společnostem Apple a The Tetris Company, stejně jako proti tvůrcům filmu a jeho scénáristovi. Podle Ackermana byl nedávno uvedený film Tetris inspirován jeho knihou „The Tetris Effect“ z roku 2016, a proto nyní požaduje náhradu škody ve výši několika milionů dolarů. Celá situace se odehrává na půdě newyorského federálního soudu.

Samotný film Tetris se zaměřuje na příběh začátků kultovní logické hry, která vzešla z tehdejšího Sovětského svazu a později si našla své místo i na Západě. Středobodem pozornosti je příběh Henka Rogerse, nizozemsko-amerického podnikatele, jehož úsilí sehrálo klíčovou roli při získání práv na tuto hru pro legendární herní konzoli Game Boy od společnosti Nintendo v roce 1989. Nicméně Ackerman tvrdí, že podobný příběh je obsažen i v jeho knize, a tudíž je film neoprávněným zpracováním jeho díla.

Jedním z hlavních bodů Ackermanovy žaloby je to, že film Tetris značně kopíruje obsah jeho knihy. Tvrdí, že existuje 22 konkrétních příkladů, kdy se filmová verze podobá jeho dílu, ačkoliv je zasazená do jiného formátu. Ackerman také zdůrazňuje, že o těchto událostech psali i jiní autoři, jako například David Sheff a Box Brown.

Odborníci poukazují na to, že v Hollywoodu je běžnou praxí získávat licence na knihy nebo články s reálnými událostmi, i když se poté neplánuje úzce držet originálního zdroje. Tato strategie pomáhá tvůrcům zabránit případným právním sporům. Ve svém případě Ackerman argumentuje, že jeho kniha obsahuje unikátní perspektivu a vyprávění, které bylo nedovoleně využito ve filmu.

Kromě toho Ackerman tvrdí, že společnost The Tetris Company mu brání ve snaze prodat filmová a televizní práva k jeho knize. Tuto snahu údajně zhatila tím, že využila svou licenci na Tetris a vyhrožovala jeho agentovi a potenciálním zájemcům. Vzhledem k těmto okolnostem žádá Ackerman odškodnění ve výši minimálně 6 % z odhadovaného rozpočtu filmu, což představuje zhruba 5 milionů dolarů.

Ve finále bude na soudním systému, aby rozhodl, zda je film Tetris neoprávněnou adaptací Ackermanovy knihy. Zatímco tvůrci filmu argumentují tím, že příběh Henka Rogerse a vzestupu kultovní hry je dostatečně známý a dokumentován, Ackerman trvá na tom, že jeho konkrétní pohled a způsob vyprávění byl nepochybně využit bez jeho souhlasu. Tím pádem právní bitva teprve začíná a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se vyvine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *