The Sinking City – RECENZE – Poslední návštěva zatopeného města!

The Sinking City, detektivní hra inspirována lovecraftovským světem, si moji pozornost udržela od svého oznámení před několika lety až do tohoto roku, kdy konečně vyšla. Asi měsíc jsem bloudila napůl zatopeným městem a hledala stopy vedoucí k nalezení mizejících lidí, plnila jsem vedlejší úkoly a střílela po všem, co mělo víc než dvě ruce nebo nohy. Teď přišel čas shrnout všechno, co jsem v Oakmontu zjistila při poslední návštěvě tohle zvláštního města.

  • Datum vydání: 27. června 2019
  • Vývojář: Frogwares
  • Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Městečko Oakmont si žilo vlastním, poklidným životem, dokud se neobjevila obrovská vlna a nespláchla polovinu města. To, co zprvu vypadalo jako obyčejná záplava, se brzy ukázalo jako mnohem víc. Přeživší začali vídat věci, které by vidět neměli. Mraky nad městem se zastavily a déšť nebere konce. A jako by to nestačilo, objevili se ve městě krvežíznivé příšery, které očividně nepřišli z našeho světa. A přesně sem se vypraví hlavní protagonista detektiv Charles Reed, kterého trápí vidina zaplaveného města a jedině v Oakmontu může najít odpovědi na svoje otázky.

Nejlepší částí hry je samotný příběh, který podle mě právoplatně zastiňuje hratelnost. Studio Frogwares tady odvedlo opravdu velký kus práce a jestli máte Lovecrafta alespoň trochu rádi, tuhle jízdu si užijete. Já ale nechci o příběhu hry vůbec mluvit, protože to je prostě zážitek, který by vám neměl nikdo kazit.

Silnou stránkou The Sinking City je grafické zpracování. Unreal Engine se tady předvádí v nejlepší světle, a i když je venku nesnesitelné horko, tahle hra vás dokáže zchladit, tížívá atmosféra dýchá na hráče z každé kaluže a temný soundtrack moc nepomáhá. V úvodní části hry se hráč setká v některými hlavními postavami a může si všimnout, že ne všichni obyvatelé Oakmontu vypadají stejně. Žijí tady humanoidi, kteří vypadají jako opice, ale i takový, kteří se podobají rybám. A určitou diverzitu najdeme i mezi příšerami, zatímco ty malé vypadají jako shluk rukou, ty větší připomínají slimáka s rukama a nohama.

Naštěstí u sebe detektiv Reed nosí zbraně a na rozdíl od hororů, ve kterých se hráč musí schovávat do skříně, tady můžete rukatým zmetkům ukázat, co si o nich myslíte (třeba brokovnicí). Nepřátelé tady sežerou docela dost nábojů, než laskavě padnou na zem, ale hráč si vždycky může vycraftit další munici. Problém je spíš v počtu nepřátel, kteří na hráče naběhnou a jako lepší taktika se ukázalo zastřelit pár potvor, sebrat expy a rychle zmizet.

Studio Frogwares stojí za novým Sherlockem Holmesem a jestli jste hráli Crimes & Punishments nebo The Devil’s Daughter budete přesně vědět co dělat. Detektiv Reed u sebe nosí deník, ve kterém hráč najde přehled úkolů, mapu města a inventář, ale i myšlenkovou mapu, ve které si spojuje dohromady jednotlivé stopy a tím řeší případy. Na některých místech hráč může vstoupit do speciální modu stisknutím Q a odhalit stopy, které by jiní nenašli a podobně funguje i rekonstrukce událostí. Hra vám nedává moc vodítek navíc a často se vypravíte do knihovny nebo na policejní stanice pro další stopy. Lokace na mapě si taky musíte označit sami a občas se stane, že prostě bloudíte městem až najednou narazíte na místo z vedlejšáku, kam jste se ani nechystali.

The Sinking City má svoje chyby, najdete tady desítky bugů a například soubojový systém mohl být mnohem lepší. Ale jak už jsem zmínila, nejdůležitější částí hry je příběh a ten je bez chybičky. Narazíte na několik klišé momentů, ale to nijak nekazí zážitek. Co na hře opravdu oceňuji je možnost rozhodování. Hráč si může vybrat, jak naloží s osudy několika postav, ale na rozdíl od Sherlocka na vás nevyskočí tabulka, kolik lidí udělalo to stejné rozhodnutí. To dokazuje, že všechna morální rozhodnutí ve hře jsou jenom vaše a nikdo vás za to nesoudí.

Určitě bych hru nedoporučila někomu, kdo hledá střílečku nebo pořádnou akci. Tady si musíte vychutnat atmosféru a užít si příběh. Hra dokáže vyděsit i znechutit a myslím, že samotný Lovecraft by byl pyšný. Pro mě osobně hra splnila všechno, co slíbila, a i když nejsem fanoušek Epic Store, v tomhle případě mě neodradil. Pokud máte volné večery, chuť trochu si počíst (hra je komplet v češtině) a prožít jedinečný zážitek, vřele doporučuji.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *