The Walking Dead: Telltale Games, season 1, ep. 1 – RECENZE – Zombie sem, zombie tam

Už v druhé recenzi za sebou zhodnotím kvalitu jedné z první komiksových her od proslulého studia Telltale Games, kteří mají za sebou takové klasiky jako například Monkey Island nebo The Wolf Among Us, popřípadě nedávno vyšlé Game of Thrones. Příběh nás zavádí do obyčejného světa zmítaného zombie apokalypsou, kde v kůži odvážného Leeho Everetta likvidujete jednu zombie za druhou, a přitom se staráte o blaho lidí, co jsou s námi. Tato úžasná hra vyšla již před časem, a proto jistě nebude vadit, když ji tu zrecenzuju, protože se jedná o klasiku žánru adventur.

Představte si takový normální, letní den, kdy si jedete v policejním autě do vězení, jelikož jste zabil/a člověka, a naráz bouráte, přičemž to, do čeho jste vrazili, se vás při první příležitosti pokouší zabít. Ano, mluvím tu o zombies a les, ve kterém se naráz ocitnete, je jich plný, A z toho důvodu ihned berete do ruky pušku, pročež si té zombie snažíte ustřelit palici. Že to nezní zrovna jako běžná adventura? Ona to taky není docela typická adventura, ač by se vlastně dalo říct, že se jedná spíš o takový interaktivní film, kterým jak se prochází, vlastně jen volíte, co řeknete nebo uděláte. Kromě sekvencí, kde chodíte, či něco sháníte, byste si totiž Walking Dead vážně mohli jednoduše splést s filmem, nemluvě o tom, že většinu hry sledujete hezky animované filmečky.

The Walking Dead: Telltale Games, season 1, ep. 1 - Zombie sem, zombie tam

Lee Everett byl odsouzen k několika letům vězení za to, že zavraždil jednoho senátora, který spal s jeho manželkou. Ale záhy je osvobozen, protože ruku na srdce, kdo by trval na pobytu ve vězení, když se venku producírují mrtvoly, toužící po lidských mozcích? Asi nikdo. Hlavní hrdina se brzy téměř doplazí k jednomu domku, v němž objevuje malou holčičku Klementýnku, jejíž chůva se proměnila v zombie a ona se ukryla do domku na stromě. Hned, co se s ní seznámíte, ji musíte zachraňovat, a je na vás, jestli poté rychle opustíte město, anebo počkáte do soumraku. V každém případě se svezete s kolemjdoucími na jednu farmu, kam snad ti zombíci ještě tak moc nepáchli.

Příběh je vyprávěn pomocí interaktivních filmečků, které vás občas donutí volit těžká rozhodnutí, za která vás budou některé postavy ze srdce nenávidět. Celé se to odehrává za podivných okolností, kdy se naráz něco vážně špatně pokazí a vy musíte hned skočit za tím, nebo oním, abyste pouze jednomu zachránili život. Vcelku ale ani bůhvíjak nezáleží, koho zachráníte, protože zanedlouho umře tak jako tak. Jedním z mínusů tedy je, že než vůbec pořádně poznáte, co jsou určíté postavy zač, přijdou o život. Ani hlavní hrdinové nezůstanou ušetřeni.

Situace se po odchodu na farmu vyvíjí velmi zvláště a posléze se něco prekérně zvrtne. A tak znovu prcháte pryč, tentokrát někam, kde se opevňujete. Příběh na mě ani náhodou nepůsobil jakkoli prkenně, vše co postavy řekly, alespoň trochu dávalo smysl. Například Lee, starající se o Klementýnku, to nemá zrovna lehké v tom, že když rozděluje potraviny, nedá všem stejně. Scénář je opravdu skvěle napsaný a vybroušený do detailů. Nikdy totiž nevíte, co na vás hra připraví. O život přitom jde všem oblíbeným, tak i nenáviděným postavám.

The Walking Dead: Telltale Games, season 1, ep. 1 - Zombie sem, zombie tam

Ke hře také naštěstí vyšla česká lokalizace, a tak ten, kdo angličtině zrovna neholduje, si hru užije stejně, jako anglický analfabet. Po instalaci, při které jen zvolíte cílovou složku hry, vše funguje jak má a dokonce je zachován stejný fond s českou diakritikou.

The Walking Dead, episode one, je první pětinou z dalších čtyř chystaných epizod. Trvá přibližně hodinku a půl, přičemž za tu cenu to je v pořádku.

Hra na mě působila velmi pozitivně, a proto ji hodnotím vesměs kladně. Při hraní se nikde nezaseknete, je totiž vážně jednoduchá. Dialogové volby vás každopádně vždy nutí malinko se zamyslet, co v rozhovoru řeknete dál. Některé postavy nemusí snášet, když jim do očí vyčítáte něčí smrt a v afektu vás proto mohou ohrozit.

Hlavní hrdina se jeví jako velký sympaťák a Klementýnka se o sebe už v tak malém věku umí dobře postarat. Jsou dobrá dvojka, doprovázená přeživšími z města, kteří toho již dost zažili. Lee se hodně stará, aby jí třeba něco nechybělo, a postupem času ji musí naučit, jak se střílí z pistole nebo provést preventivní opatření. Jak epizoda končí, situace se stále víc a víc vyhrocuje, což jen dokazuje, že ve světě postihnutém zombie apokalypsou se musíte hodně ohánět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *