This War of Mine – RECENZE – Procvičte si morálku

 

  • Rok vydaní: 18.11.2014
  • Vývojáři: 11 bit studios
  • Survival hra

Mezi herními žánry za poslední dva roky dominuje nechvalně  známý Survival neboli Boj o přežití. Kdykoli zavítáme na steamu do kolonky nové či připravované hry, alespoň jedna z této tematiky na nás bafne. Do tohoto žánru můžeme zařadit hry typu DayZ, 7 Days to Die nebo Rust, které ještě před nedávnem zahltili většinu československých youtube kanálů a tak dočasně vyřadili nesmírně populární Minecraft.

IMG_0224

The War of Mine je sice survival hrou, ale svým konceptem a hratelností se řadí spíše mezi simulátory. Vývojáře z 11 bit studios inspirovalo obsazení Sarajeva během války v Bosně v letech 1992-1996, čímž hráči nabízí válečně laděnou videohru zaměřenou na civilisty a jejich zkušenosti z války namísto tradičního front-line combatu.

IMG_0228

Zajímavým faktem hry, je příběh, žádný není. Příběhová linie byla nahrazena reálnými prožitky a zkušenostmi postav se samotnou válkou a před ní. Dovídáme se tak profese, nálady či názory svých postav, které dá dohromady okupace Sarajeva. Aby civilisté dosáhli míru a blahobytu, musí den co den, shánět ve válečné zóně cokoliv, pro svoji materiální záchranu. Autoři nám předkládají  filozoficko-morální dilema, kdy nás nutí přemýšlet o závažnosti a důsledcích našeho konání.

IMG_0225

Nejvýraznějším prvkem hry je psychologie postav, jež ovlivňuje průběh hry i její charakter. Nejedná se pouze o duševní dilemata, ale také i o střet bezohlednosti se šlechetností, kdy namísto každodenního rabování má hráč možnost pomoct svým bližním a hra je za gesto „dobroty“ v nepřímé návaznosti  ocení. Další výhodou je naprostá svoboda jednání, kdy máte možnost jít nakupovat i s nabitou puškou, ale musíte brát na zřetel svoji reputaci, protože špatná reputace plodí odpor v okolí, což může při návštěvě vykrystalizovat v létající kulky, bodající nůž či dopadající sekyru.

IMG_0227

Herní základ je jednoduchý a dost přímočarý. Ovládáte skupinu přeživších v troskách domu, jimž utíká čas. Během časového intervalu musíte sbírat suroviny na svoji záchranu, vytvářet či vylepšovat produkty (sporák, skleník, kamna,..) a přidělovat funkce – noční hlídač, průzkumník a spáč. Časem se do vašeho obydlí dostane spousta již hotových věcí, nicméně nejvíce motivujícím prvkem je samotné kutilství, protože vidina výroby stále lepšího produktu prohlubuje hráčovu snaživost.

Verdikt:

The War of Mine se tedy ve finále stává pozitivním zjevením na herním trhu, které obohacuje již lehce přeplněnou survival kolonku. Přejdeme-li drobné bugy, čeká nás propracovaná grafika, depresivní atmosféra, nevídaná hratelnost a spousta životních zkoušek. Každopádně hra je ideálním společníkem na sychravé podzimní večery.

8 z 10

Klady:

  • zajímavá grafika
  • zpracovaní Sarajeva
  • psychologie postav
  • hratelnost

Zápory:

  • drobné bugy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.