Toshiba 14TB pevný disk – NOVINKY – Potřebujeme více místa!

Po vzoru konkurenčních firem přišla i Toshiba s pevným diskem plněným heliem, a to rozhodně není v tomto případě určené na vdechování a pobavení spoluhráčů na TeamSpeaku.

Společnost Toshiba dokázala do disku vměstnat neuvěřitelných 14 TB místa. Helium je určeno zejména pro zmenšení tření mezi plotnami, které jsou oddělené pouze 1,58 mm mezerami. Samotných ploten tam je dohromady devět a obsluhuje je osmnáct zápisových hlav. Čtení by mělo v maximu dosahovat 250 MB/s.

Od technologie PMR (kolmého) zápisu se dostáváme dál k SMR. PMR umožnila několikanásobné zvýšení kapacity disků právě díky tomu, že vektory magnetické indukce jsou orientovány kolmo a je tak spotřebováno méně místa, než tomu bylo u klasického podélného (LMR) zápisu. I přesto, že je u PMR technologie nutné dodat ještě “podložku” pod samotný disk, tak Toshiba udržela plotny na tloušťce 0,635 mm. Krok k SMR znamenal zvýšení hustoty uložených dat díky tomu, že data zapisuje do již částečně se překrývajících stop. Jako ilustrace nám poslouží pokládání střešních krytin, od čehož je odvozen i název SMR technologie – Shingled Magnetic Recording. To se ale odráží na potřebném výkonu pro správné fungování disku a nebude rozhodně vhodný pro běžné PC konfigurace.

Cena se bude patrně pohybovat v desítkách tisíc a je zatím nejasné, zdali si ho budou moci koupit koncoví zákazníci a nebude určen jen pro obří serverová úložiště apod. Ostatně tak tomu bylo i u 14 TB Western Digital disku, ke kterému byste patrně potřebovali další extrémně výkonný procesor jenom pro jeho chod.

Technologie ale pravděpodobně dosáhla své hranice a přes 14 TB se bude dostávat velmi těžko, a proto je už možné vyhlížet nové technologie jako HAMR (Heat-assisted magnetic recording), která se bude možná pohybovat už ve stovkách TB a laser bude pomáhat krátkodobě (20 ns) zahřívat zapisovací místo na 450 stupňů Celsia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.