Transplan – RECENZE – Geometrické hádanky v praxi

  • Recenzovaná verze: iOS
  • Výrobce: Kittehface Software

Mobilní hra Transplan se za pár měsíců stala obrovským hitem (co se platmormy Android týče, stáhlo si ji už půl milionu uživatelů). Ale co lidi tak baví na jednoduchých hádankách? Já jsem si Transplan oblíbil díky relaxu, který z jeho hraní plyne.

Princip hry se popisuje velmi jednoduše. Doteky spouštíte pohyb rovinných těles a cílem je vždy dostat geometrický útvar do náhodně umístěného čtvercového pole. Ale nenechte se zmást jednoduchými principy, v pokročilých úrovních Transplan představuje výzvu. Po prvním levelu si asi řeknete, že primitivnější hratelnost snad neexistuje – jenže jak postupujete do dalších úrovní hry, stále víc namáháte mozkové závity. Tu se objeví další objekty, jejichž pohyb ve správném pořadí umožňuje dokončení levelu, tam můžete ovlivnit scénu pomocí připínáčků nebo gumy; možnosti se stále rozšiřují. Pro každý level máte omezený počet tahů a využívání pomůcek.

IMG_0384

Nenáročná stylizace papírového prostřední dává pocit, že pracujete se skutečným papírem a školními pomůckami. Na pozadí vyhrává oddechová klavírní hudba, tóny navozují pohodu… Takže zastihne-li vás stres, doporučuji si zahrát Transplan.

Na této hře se mi zamlouvají prvky, jež z ní dělají spíš mobilní sadu hádanek, než obyčejnou hru. Přehledný interface zobrazuje počet pohybů s předměty, dovolený počet a navíc si můžete kdykoli zobrazit (omezenou) nápovědu.

Jediný větší problém vidím v reklamách, jež se přehrávají téměř pokaždé, kdy dokončíte level. Na úkor toho ale tvůrci uvolnili celou hru zdarma, a pokud vám reklamy skutečně vadí, můžete si je za drobný poplatek vypnout.

IMG_0388

VERDIKT:

Transplan zabaví na dlouho, ale reklamy mu bohužel kazí hratelnost. Pro lidi, užívající si hádanky, představí skutečnou výzvu, ostatní ji alespoň zkusí. Nenucená stylizace se některým sice nemusí líbit, ale jde ruku v ruce s celkovým designem, jehož prvky vás možná neohromí, ovšem zabaví.

8 z 10

klady:

  • oddychová hratelnost
  • příjemná hudba
  • papírová stylizace
  • dostupnost zdarma

zápory:

  • otravná reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.