Turmoil – RECENZE – Originální, ale stereotypní!

Koncem 19. století ovládla Severní Ameriku touha po ropě a bohatství, které s sebou toto černé zlato nese. Turmoil je manažerská strategie zasazená přesně do téhle doby. Stanete se jedním ze čtyř ropných baronů a kromě toho, že se budete snažit vydělat víc než konkurence, je vaším hlavním úkolem vytěžit jednotlivá ložiska to poslední kapky.

Datum vydání: 2. července 2016

Vývojář: Gamious

Platformy: Microsoft Windows, Linux, iOS, Mac OS

Turmoil se vrací v čase a v jednoduché 2D grafice přináší hráčům skvělou strategii. Všechno je barevně sladěné a atmosféru dokreslují jak budovy jako Saloon nebo banka tak ropné vrty a dostavníky, plné ropy. Na první pohled je jasné, že se hráč dostal do drsného městečka, kde jde jenom o to, kolik vyděláte prodejem ropy.

Kampaň hry je rozdělená na čtyři těžební území. Každé z těchto území je rozděleno na menší části, které si hráči kupují v jednotlivých kolech. Podle čísel na už objevených a vytěžených územích vidíte, jak bohaté naleziště to bylo. Čím vyšší číslo tím lépe. No a je jasné, že kolem vysokých čísel můžou být další taková.

Každé herní kolo začíná výběrem půdy. Tady rozhoduje hlavně štěstí a náhoda, stává se, že vedle vysokého čísla je nízké. Na druhou stranu někdy i z toho mála ropy, které máte k dispozici, se dá vytěžit hodně. Stačí počkat na tu správnou cenu a potom rychle všechno prodat. Nemůžete čekat věčně, jedno kolo trvá jenom dvanáct měsíců.

Hráč vždycky začíná na prázdné mapě, takže si musí nakoupit ropné vrty, sila i dostavníky a musí si zaplatit nějaký ten geologický výzkum. Počáteční investice se většinou vrací několika násobně. Všechno je o tom, jak si naplánujete prodej. Za vydělané peníze si můžete koupit upgrady, které do budoucna zaručují vyšší zisk, rady nebo akcie.

Aby hráč neměl pocit, že hraje sám se sebou a měl pocit, že musí neustále někoho překonávat, jsou ve hře další tři baroni. Ti nejsou zase taková konkurence, nejvíc pocítíte jejich přítomnost při nákupech půdy. Nejsem si jistá, jestli jsou vlastně k něčemu dobří, ale tak jako tak je skvělý pocit, když je přeplatíte.

Turmoil možná není jedinečná nebo nejlepší hra svého žánru, ale rozhodně skvěle funguje a jednotlivé herní mechaniky jsou minimálně promyšlené. Problém hry je v jejím stereotypním průchodu. Děláte pořád to stejné dokola, koupíte půdu, prozkoumáte ji, postavíte vrty, vycucáte ropu a prodáte ji. A i když upgrady trochu mění hraní, jde pořád o to stejné.

Osobně nemůžu říct, že by mě Turmoil nebavil. Za necelých 10€ máte slušnou strategii (simulátor zbohatnutí chcete-li), ale mám pocit, že něco ve hře chybí. Pravděpodobně se vám nestane, že byste zkrachovali a nemusíte se ani strachovat, že byste si koupili půdu, na které nebude jediná kapička ropy. Budete chtít hru dohrát? Asi ano. Budete ji někdy hrát znovu? Nejspíš ne.

Hodnocení 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *