Universe Sandbox 2 – RECENZE – Je načase něčemu se přiučit

20. 09. 2017 Nikola Štěrbová
2 600 zhlédnutí

Jak už název napovídá, jedná se o sanboxou hru, zaměřenou na objevování vesmíru a všech jeho temných zákoutí. Vlastně si nejsem jistá, jestli se Universe Sandbox dá nazývat hrou, ale jako program je na tolik zajímavý, abych se o něj chtěla podělit s vámi – hráči. A do jisté míry vysvětlit, o co se vlastně jedná.

Datum vydání: 24. srpen 2015

Vývojář: Giant Army

Platforma: Microsoft Windows

Dalo by se říct, že Universe Sandbox je simulátor fyziky. Myslím si, že by měl být nainstalovaný ve všech školách, protože jak lépe pochopit hvězdy a planety než tak, že si to vyzkoušíte. Hra nabízí všechno, co byste čekali. Jsou tady známé planety a hvězdy a několik set těch, o kterých vědci ani netuší. Je jenom na vás, co budete v simulátoru dělat. Můžete se kochat pohledem na Zemi nebo zavítat do jiné galaxie. Důležité je, že můžete všechno změnit.

Už jste si někdy říkali, jaké by to bylo, kdyby Zěmě neměla tak hustou atmosféru? Jaké by to asi bylo, kdyby bylo Slunce o trochu větší? A jak je to s Marsem a vodou? Pomocí několika posuvníků v menu to můžete zjistit. Jednoduše tak vychýlíte planety z jejich oběžných drah, necháte explodovat nebo vyhasnout hvězdy a možná stvoříte i černou díru.

Chápu, že pro ty, kteří se o vesmír vůbec nezajímají, nezní tahle hra nijak lákavě. Ale určitě se najdou i ti, kteří jí propadnou. Já sama mám Universe Sandbox nainstalovaný už asi dva roky a čas od času ho zapnu a zničím pár planet. Většinou se snažím vytvořit nějaké nové, ale to se povede jenom výjimečně. Jde o metodu pokus omyl. Hra nemá žádnou kampaň, takže všechno je jen na hráčích. Prostě si musíte vystačit sami se svojí fantazií.

Co se požadavků týká, hra není moc náročná. Moc místa nepotřebuje. Počítač se zahřeje jenom při opravdu velké explozi. Graficky se hře nedá nic vytknout. Problém může ze začátku být kamera, někdy je pohyb s ní složitější. Nedávno vyšel update, který umožňuje pozorování vesmíru ve virtuální realitě. Jediné, na co si můžu stěžovat je fakt, že hra nemá soundtrack. Všichni víme, že ve vesmíru nás nikdo neuslyší křičet, ale nějaká hudba na pozadí být mohla.

Vzhledem k tomu, že my všichni jsme součástí vesmíru, byl skvělý nápad vytvořit hru jenom o něm. Nejde o žádnou záchranu světa nebo obnovení rovnováhy mezi světy. Jde jenom o poznávání. Je mi jasné, že drtivá většina hráčů chce jenom expit a běhat po mapách s kulometem v ruce. Zároveň si myslím, že alespoň pár z vás Universe Sandbox zaujal a vyzkoušíte ho. Jestli ano, určitě dejte vědět, jak se vám líbil.

Hodnocení 10/10Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0