Unrailed! – Vlak na cestě pod mořskou hladinu!

Unrailed! je multiplayerová co-op rogue-like adventura, kde se s partou lidí věnujete stavbě kolejí v nikde nekončícím procedurálně generovaném světě. Základní hra vyšla už v roce 2020 a první vlna nadšení opadla, ale za pár dní vyjde velké rozšíření Underwater a je tak ideální čas podívat se na celou tuhle hříčku.

  • Datum vydání: 23. září 2023
  • Vývojář: Indoor Astronaut
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch

Unrailed! je přesně taková hra, jak vyplývá z nadpisu. Na jednu stranu tady chybí monumentální questová linka na záchranu celého světa, ale asi se nedá označit jako úplná oddechovka. V krásném světě poskládaném z barevných kostek je to samý strom, skála a jezírko, sem tam nějaká potvora – třeba Yeti… A jistá jenom jediná věc, blíží se vlak a nesmí mu dojít koleje. To totiž znamená konec celého snažení.

Hra vám poskytne ty nejdůležitější nástroje do začátku kladívko, krumpáč a kbelík na úpravu terénu pro vedení budoucí trati a sbírání materiálů. Po vzoru Minecraftu se i tady dají vyrábět nové nástroje a sbírat nové recepty na lepší koleje z materiálů, ke kterým se se základním vybavením nedostanete. S vlakem, který se nedá zastavit se celá situace kolem stavby a hledání lepších věcí rychle komplikuje. A aby toho nebylo málo, vlak se sice nedá zastavit, ale potřebuje váš neustálý dohled, kdyby třeba začal hořet a bylo potřeba ho rychle uhasit.

Právě proto je hra zaměřena hlavně na co-op. Dá se hrát i v singlu, jenže potom je všechno na jednom hráči. V multiplayeru se dají hezky rozdělit role. Někdo je zodpovědný za výkvět techniky, teda šrotu na kolejích, který je náročnější než malé děcko. Jiný hráč kácí stromy a sbírá suroviny, zatímco další pokládá koleje a zajišťuje bezpečnou cestu. A všechno funguje jenom do doby, dokud se vzájemně ujišťujete, že každý dělá to, co má. Dříve nebo později vlak nevyhnutelně vykolejí a v lepším případě se jenom vrátíte na checkpoint.

Nové rozšíření, které vyjde 13. března přinese úplně nový biome a vláček v něm spolu s hráči zamíří pod vodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *