Úspěch herního YouTubera PewDiePie – TÉMA

Jedno z novějších videí, v nichž PewDiePie hraje Steam Early Acces hru Poly Bridge

Felixovi Arvidu Ulfovi Kjellbergovi patří vůbec nejodebíranější a také po právu nejvýdělečnější kanál na YouTube v celé jeho historii. Se svými třiceti osmi miliony odběrateli a téměř deseti miliardami shlédnutí se stal opravdovou celebritou, jež na každém kroku sledují tisíce fanoušků. V mnohém totiž předčí televizní nebo filmové hvězdy a bezesporu mu jeho práce slušně vynáší – přitom právě kvůli YouTube odešel z univerzity ve Švédsku. Cesta k prvnímu milionu odběratelů vedla přes trnitou stezku neúspěchu, ale také naděje. Brzy po založení svého kanálu se však na PewDiePie začalo dívat stále více lidí, a proto jej nedlouho poté zpoplatnil. Přestože by se mohlo skutečně zdát, že to Felix dělá jen pro peníze, tento fakt přímo vyvrací jeho příspěvky na všemožné charity všude po světě, kam do této doby věnoval desítky milionů dolarů.

Narodil se švédském Göteborgu, kde později také vyrostl, a po absolvování střední školy nastoupil na studium Chalmerské univerzity technologií. Po necelých třech letech však univerzitu opustil právě kvůli krátce založenému YouTube; s vidinou, že uspěje, se vzdal svého vzdělání. To se mu naštěstí několikrát oplatilo díky reklamám, které na svůj kanál umístil hned v jeho začátcích. Za každé zhlédnutí reklamy, kterých denně přibydou tisíce, vydělá slušné peníze. V roce 2015 si tedy přišel na více než slušných 75 milionů dolarů – velkou část z nich ale věnoval na charity.

45d433ff761024d4d541cc891076a211

Jméno jeho kanálu nebylo vždy tak jasné. K tomu se váže jedna zajímavá historka: Úplně první kanál pojmenoval jako PewDie (Pew – zvuk, který vydává laserová zbraň, Die – zemři), jenže krátce na to zapomněl jeho heslo. A tak se rozhodl 29. dubna založit další kanál, tentokrát s názvem PewDiePie, jak ho známé dnes. Svůj kanál na YouTube zaregistroval v dubnu 2010 a už o dva roky později (11. července 2012) získal první milion odběratelů. Tentýž rok se tato magická hranice vyšplhala na dva miliony, které stále rostly, přičemž už tehdy si nejspíš dobře uvědomil, že jeho kanál má do budoucna velkou šanci na úspěch a popularitu.

Kvůli opuštění univerzity byl Felix v počátcích své kariéry na YT nucen pracovat jako prodavač hot-dogů, aby vydělal na provoz svého kanálu a živobytí. Jeho rodiče ho ovšem také dost podporovali. „Ten humor, nějak jsem ho nepochopila,“ říká jeho matka, „Viděla jsem komentář: ‚Omrkni 4: 26 – nikdy jsem se u ničeho tak nenasmál.‘ Když jsem se na to podívala, nenašla jsem na tom nic, co by ani náznakem připomínalo vtip.“ Felixův humor se jeví velmi specifický a často je považován za poněkud primitivní. Třebaže tedy má nejvíce fanoušků na celé Zemi, ani jemu se nevyhnuli odpůrci, tak zvaní hateři.

PewDiePie se také ucházel o prestižní titul v online soutěži Král webu. Byl sice nominován, ale nakonec vyhrál pouze cenu Gaming král webu – o rok později však konečně zvítězil. Získanou peněžitou výhru věnoval fondu World Wildlife Fund, specializující se na ochranu přírody.

3300176_2048_1152

Rok 2013 pro Felixe znamenal překonání hranice pěti milionů odběratelů – od té doby popularita jeho kanálu raketově vzrostla. Za tři měsíce získal další tři miliony a poté už to šlo ráz naráz. Ale právě ten následující rok ho vystřelil mezi nejsledovanější online projekty historie – za rok 2014 ho sledovaly stovky milionů lidí měsíčně. V červenci tohoto roku to bylo celkem tři sta milionů za měsíc.

Se svou přítelkyní Marziou se nedlouho po úspěchu svého kanálu přestěhoval do Itálie. Tu však záhy opustil kvůli pomalému internetu. Dnes žije v anglickém Brightonu a nestěžuje si.

Šestadvacetiletý Švéd získal díky svému kanálu mnohé, ale nejvíce si podle svých slov váží fanoušků. Zisky z reklam pravidelně věnuje na fondy, podporující nemocné děti a ostatní naléhavé věci, jež potřebují finanční podporu. K oslavení prvního milionu dolarů také rozjel „Water Campaign“, v níž mohli jeho fanoušci dotovat fond na charitu, zajišťující čistou a pitnou vodu rozvojovým zemím světa. A tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *