Valve – Žalobě ve výši 656 milionů liber kvůli ovlivňování trhu!

Společnost Valve Corporation, která stojí za přední herní platformou Steam, čelí žalobě ve výši 656 milionů liber, kterou podala britská aktivistka za digitální práva Vicki Shotbolt. V hromadné žalobě podané u britského odvolacího soudu pro hospodářskou soutěž se tvrdí, že praktiky společnosti Valve jsou nekalé a vedly k nadhodnocení cen her pro 14 milionů britských spotřebitelů.

Žaloba Shotbolt se soustředí na tři hlavní obvinění:

  1. Ustanovení o cenové paritě: Žaloba tvrdí, že společnost Valve vymáhá na vývojářích doložky o cenové paritě, čímž brání levnějšímu prodeji na konkurenčních platformách, omezuje výběr pro spotřebitele a potlačuje hospodářskou soutěž.
  2. Omezení prodeje DLC: Společnost Valve údajně omezuje spotřebitele v nákupu stahovatelného obsahu pro své hry na platformě Steam na konkurenčních platformách.
  3. Nadměrné provize: Provize společnosti Valve, které údajně dosahují až 30 %, údajně navyšují ceny na platformě Steam, což vede k přeplácení spotřebitelů.

Shotbolt hodlá požadovat odškodnění ve výši 22 až 44 liber za každého postiženého spotřebitele ve Spojeném království. Žalobu vede společnost Milberg London LLP, která se specializuje na skupinové žaloby proti velkým korporacím. Stejná firma stojí za podobnou žalobou proti společnosti Sony z roku 2022.

Vicki Shotbolt

Steam, přestože již dříve čelila právním výzvám, zůstává dominantní silou na trhu s počítačovými hrami. V roce 2023 Steam celosvětově vydělal přes 9 miliard dolarů (7,1 miliardy Kč), prodal 580 milionů her a vydal 14 000 nových titulů. Trh je však vysoce koncentrovaný, přičemž na 10 nejprodávanějších her připadá 61 % prodejů.

Vicki Shotbolt tvrdí, že praktiky společnosti Valve poškozují britské hráče. „Společnost Valve manipuluje s trhem a zneužívá britské hráče,“ řekla. Natasha Pearman, partnerka společnosti Milberg London LLP, dodala, že kolektivní žaloby poskytují spotřebitelům způsob, jak pohnat velké společnosti k odpovědnosti.

Společnost Valve byla kontaktována s žádostí o komentář, ale na obvinění zatím nereagovala. Výsledek této žaloby by mohl významně ovlivnit fungování digitálních distribučních platforem a stanovení cen jejich nabídek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *