Windows 10 – ZAJÍMAVOSTI – GAME MODE?

Dostane Windows 10 možnost hrát hry v „herním“ režimu? Microsoft zatím oficiálně nic neoznámil a případné dotazy odmítá s tím „že se zatím nemá o co dělit“.

Hlavní spekulace se objevily v okamžiku, kdy na internetu začaly kolovat informace o souboru gamemode.dll, který byl objeven v novém buildu a dostal se mezi nás „neoficiálně“. (Ano, i mě překvapuje, že Microsoft pojmenuje soubor gamemode, ale to je jedno…) Nový update by měl být již brzy venku a game mode by byl rozhodně vítanou novinkou. Otázkou zůstává, jak by to vypadalo v praxi.

Windows je multitaskingový systém, takže by game mode mohl fungovat na principu priorit. Vše, co souvisí s chodem hry by bylo upřednostněno, RAM by byla vyčištěna pro vybranou aplikaci, nežádoucí aplikace by byly pozastaveny nebo ukončeny apod. Ano, něco v podobném duchu už existuje (například různé softwarové aplikace výrobců hardwaru k PC, popř. si můžete nastavit prioritu aplikace sami atd.), ale pokud by to bylo přímo od Microsoftu a hlavně dobře optimalizováno – rozhodně by se to stalo dobrým pomocníkem zejména pro počítače středních tříd, jenž nedosahují potřebného výkonu.

Osobně si myslím, že se game mode objeví ve Windows 10 až za delší dobu a Microsoft si bude muset dát hodně záležet, aby to bylo reálně použitelné a nestalo se to jen další „nepotřebnou“ funkcí. (čemuž jsme už párkrát byli svědky – netřeba uvádět konkrétní příklady)

Jak jsem ale již řekl, počítačům vyšší třídy to pravděpodobně může být úplně jedno a změna bude nepatrná. Ale u nižších tříd snad budeme moci očekávat zvýšení FPS a lepší chod her, popř. náročnějších aplikací na střih videí nebo modelování ve 3D. Samozřejmě nemůžeme očekávat nic extra, ale i Microsoft umí občas překvapit.

Na každém z nás tak zůstává, zdali záhadnému gamemode.dll věřit a těšit se na „herní mód“ nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *