Workers & Resources: Soviet Republic – NOVINKY – Soudruzi, přišel náš čas!

Workers & Resources: Soviet Republic je real-time strategie, která je blízká mému srdci nejen svým zasazením. Vybudovat si vlastní republiku, která bude soběstačná a nebude potřebovat peníze ani suroviny od špinavých kapitalistických států je snem nejednoho soudruha. A i když musíte hru brát s jistou nadsázkou, pokud jí dáte šanci, budování vlastního státu si užijete. Jak tedy udržet svoji pracovní sílu šťastnou už v Early Accessu?

  • Datum vydání: 15. března 2019
  • Vývojář: 3Division
  • Platformy: Microsoft Windows

Na Workers & Resources jsem se těšila už od oznámení a když jsem hru poprvé zapnula, byla jsem zklamaná. Myslela jsem si, že postavit si vlastní republiku plnou šťastných obyvatel bude jednoduché. Pravdou však je, že jsem ze začátku trochu zápasila se všemi tabulkami oznamujícími problémy ve výrobě a nějakou chvíli mi trvalo, než mi došlo, co se po mě vlastně chce.

Dostanete na výběr, jestli chcete začít s prázdným herním světem nebo takovým, kde už je pár měst. Zkoušela jsem obě verze, ale víc mě bavila ta, ve které už nějaká města byla. Čekala jsem, že W&R bude víc jako OpenTTD a města se budou sama rozrůstat, ale ničeho takového jsem si nevšimla, a proto jsem zvolila už částečně zalidněnou mapu. Tam stačí postavit družstva a továrny a čekat na rublíky.

Asi největším výzvou a hlavním důvodem proč si W&R pořídit je kombinace transport tycoonu a building simulátoru. Musíte se totiž nejen starat o to, aby vaši lidé měli co jíst, kde spát a čím platit daně, ale musíte taky zabezpečit dopravu mezi jednotlivými body, a ještě u toho obchodovat s okolními státy.

Dobrý tip na začátek, kterým jsem se samozřejmě prvních pár her neřídila, je začít budovat u hranic. Věřte tomu nebo ne, ale letadla nemáte, lodě taky ne a táhnout železnici přes půlku státu je otrava (a pěkně nákladná záležitost). Proto to chcete mít ze začátku blízko k exportu a importu. Ve hře jsou dvě měny – rubly a dolary – a podle toho s kým obchodujete, takovou měnu si vybíráte. Tenhle malý detail dodává hře na velikosti. Nejste v ní díky tomu sami a alespoň zdánlivě na vašem zboží závisí i ostatní státy. Kouzlem celé hry je možnost být naprosto soběstačný stát. V mém podání jde však jenom o sen, protože tahle daleko se ve hře asi nikdy nedostanu.

Zatím ještě nemůžu úplně říct, co i o hře myslím. Budovatelský soundtrack spolu s grafikou, která je prostě naše (třebaže vývojáři jsou ze Slovenska), dokáže na nějakou dobu zabavit. Osobně jsem čekala, že hru zapnu a další den nebo dva ji nevypnu, ale nestalo se. Mohla bych říct, že je v ní hodně bugů, a proto mě nebaví, ale tím to není. Pravděpodobně v ní musím strávit víc času a počkat, než mi opravdu dojde, co všechno je potřeba v takové republice udělat. Sice jsem jí zatím nepropadla jako OpenTTD, ale můžu ji vřele doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *