Xbox – Konec exkluzivit! Vydávání napříč platformami

Herní divize společnosti Microsoft pod vedením Phila Spencera pokračuje v transformaci Xboxu. Jak ukázal Xbox Developer Direct 2025 a následné rozhovory, Xbox se stále více zaměřuje na multiplatformní přístup. Místo zaměření na exkluzivní hry bude klást důraz na dostupnost her na více platformách, jako jsou PlayStation 5, Nintendo Switch a Steam.

Phil Spencer v rozhovorech zopakoval, že Microsoft nechce omezovat hráče exkluzivitami. „Neexistuje důvod, proč by kolem her měly být stavěny zdi,“ uvedl Spencer. Podle něj je prioritou dostat hry k co nejširšímu publiku. Proto tituly DOOM: The Dark Ages nebo Ninja Gaiden 4 nevyjdou pouze na Xbox a PC, ale rovnou zamíří i na PlayStation 5.

Více o novém DOOMu zde

Spencer také pochválil spolupráci s Nintendem a naznačil, že Nintendo Switch 2 by mohl dostat porty her, např. Starfield, Microsoft Flight Simulator 2024, Halo či Diablo IV. I když tyto spekulace zatím nebyly potvrzeny, jasně ukazují směr, kterým se Xbox ubírá.

Xbox jako ekosystém

Hlavním tahákem už není Xbox, ale Game Pass, který nabízí obrovskou knihovnu her za měsíční poplatek. Tento přístup umožňuje hráčům volit platformu podle svých preferencí – ať už je to konzole Xbox, PC nebo jiné zařízení.

Phil Spencer dále vysvětlil, že tento přístup má nejen přilákat nové hráče, ale také umožnit větší investice do vývoje her. „Naše portfolio her je teď silnější než kdy dřív,“ řekl Spencer. „Hráči chtějí hrát tam, kde jim to vyhovuje, a my jim chceme tuto možnost nabídnout.“

Budoucnost značky

Phil Spencer ujišťuje fanoušky, že konzole Xbox zůstává součástí strategie. „Slovo ‚Box‘ je součástí naší značky a hardware je základem toho, co Xbox představuje,“ uvedl. Dodal také, že budoucí konzole Xbox budou vynikat svou technologií, nikoliv umělými omezeními.

Herní průmysl se mění – a Xbox s ním

S multiplatformní strategií přichází větší investice do her, silnější herní portfolio a větší volnost pro hráče. Xbox tak nejen drží krok s dobou, ale zároveň ukazuje, jak by mohla vypadat budoucnost herního průmyslu.

 

Jeden myslel na “Xbox – Konec exkluzivit! Vydávání napříč platformami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *