Zahrajte si hry, ještě než vyjdou – Steam Early Access – TÉMA

Steam Early Access, neboli předběžný přístup nás provází už dlouho, ale teprve před časem ho začalo využívat velké množství vývojářů. Díky němu si můžete zahrát svoji oblíbenou hru, ještě než ji studio dokončí; počáteční investici vložíte jednou a šmitec. Někteří je volí kvůli tomu, kolik peněz ušetří, jiní se zas ohlížejí na ojedinělé zážitky. Plyne z nich ale jeden velký nedostatek, jenž si odvodíte po několika vteřinách. V základu vám tvůrce naservíruje nedokončenou hru, s níž si možná vylámete zuby. Potrvá tedy několik měsíců – v horším případě i let – než se změní v hratelný titul. Co se však zdá zrádné, občas vychází bez problému. Většinu her předběžného přístupu si užijete, aniž by vám vypadala hrst vlasů, nebo jste zešedivěli.

steam early access 3

Služba SEA se vyvinula na bázi distribuce Steam Greenlight, pomocí níž se zařazovaly nové hry do distribuce. Často je tvořily malé týmy, ovšem Early Access poskytuje několik hlavních studií, mezi nimi také indie vývojáři. Stačily pouhé dva roky (do začátku Early Access nabídnul dvanáct her), aby se v rámci EA přihlásily stovky projektů. Oceňují ho především vývojáři, dostávají totiž reálnou odezvu (feedback) přímo od hráčů. Žádné hře v prvotní části vývoje nechybí přehršel bugů, což velký vydavatel obvykle řeší testováním. EA přinesl novou vlnu zapojení hráčů do procesu. Můžou tím ovlivnit výslednou podobu hry, takže se ani nedivím nadšení fanoušků. Přestože se zhostí testů bezplatně, ba naopak investují do koupi hry, takové angažování přináší velké výhody. A to nejen pro hráče, vývojáři tolik nefinancují testery, kteří se mnohdy platí draze.

Nutno podotknout, že SEA se týká i her zdarma, převážně multiplayerových MMO. Doporučuji zkusit spíš hry typu ARK: Survival Evolved (o níž brzy přineseme nové informace), Starforge, DayZ, Rust, Plague Inc a mnoho dalších. Vedle Kerbal Space Program, co zaznamenal ohromný úspěch, se vývojářům povedlo Divinity: Original Sin, Don’t Starve nebo český klenot ARMA 3.

steam early access 2

U některých her dlouho potrvá, než se přehoupnou v datum oficiálního vydání. Jednou se též stane, že hru tvůrci zruší. Nikdo vám sice negarantuje vrácení peněz, ale můžete je vymáhat po distribuci. Steam Refund funguje už notnou chvíli a hodí se naznačit, že této služby leckdo zneužívá… Ale pokud vám nefunguje hra, či s ní nejste spokojení, nabízí se varianta vrácení peněz do týdne od nákupu a maximálně dvou hodinách strávených ve hře.

Stačí jen prolistovat nabídku SEA titulů a hned minimálně jednu hru zvolíte. Před takovým výběrem se ale ujistěte, že váš počítač splňuje alespoň minimální hardwarové požadavky, ideálně se zeptejte známých či na internetu, jak hra běží. Špatná optimalizace ničí zážitek, ale také se postarejte, abyste celkově nekoupili zajíce v pytli.

Jeden myslel na “Zahrajte si hry, ještě než vyjdou – Steam Early Access – TÉMA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.