Zaklínač 3: Srdce z kamene – RECENZE – Plnohodnotný datadisk

Polští tvůrci ze studia CD Project RED nám v květnu minulého roku předvedli, jak vypadá kvalitní RPG s otevřeným světem. V rámci šestnácti DLC uvolnili přídavný obsah, ale ten zdaleka největší herní „nášup“ spočívá ve dvou datadiscích. O tom prvním jsme informovali před několika měsíci. Nese výmluvný název Srdce z kamene, to se jeví docela poetické. Na pulty obchodů se dostal v říjnu. Druhý datadisk, O víně a krvi, očekáváme v prvním čtvrtletí roku 2016.

Dobrodružství Geralta z Rivie, respektive jeho chráněnky Ciri, si získalo obdiv milionů čtenářů po celém světě – a to ještě před začátkem druhého tisíciletí. Filmová adaptace své předloze dělá ostudu, ta herní však přilákala nové čtenáře. Až CD Project RED uměl převést knižní toulky do herního formátu, což ocení většina fanoušků kvalitních RPG. První díl sklidil nadšené ovace za skvělý systém soubojů, hutné dialogy a questy nebo v první řadě příběh. Druhý si svůj úspěch zopakoval, jenže my stále čekali, s čím se tvůrci vytasí příště. Na závěrečný díl trilogie se čekalo dlouhé čtyři roky, ovšem čekání se vyplatilo. V naší recenzi Zaklínač 3 obdržel brilantních devět bodů, tedy skoro plné hodnocení. A nic jiného si ani nezasloužil, protože třetí díl uplatnil rovnici, ve které figuruje příběh a otevřený svět v dokonalé symbióze.

V poslední době vychází náplní odfláknuté datadisky, jejichž cena převyšuje kvalitu zpracování. Srdce z kamene ale nízkou cenou nekompenzují jakékoli zápory. CD Project RED naštěstí neždímá peníze, kde může (ehm… EA). Obsáhne totiž více než deset hodin herní doby, přidává systém slovotepectví, nové questy či zlepšuje grafické zpracování a optimalizaci.

srdce 5

Právě příběh se v nejnovějším dobrodružství povedl na výbornou. Jak už jsme avizovali v novinkovém článku, Zaklínač se připlete do cesty šlechtickému banditovi Olgierdu Von Everecovi a jeho nepříteli Gaunteru O‘ Dimmovi. Ten druhý lidem plní přání, tak aby je přivedl do potíží. Geralt se s ním už mimochodem setkal, když v základní hře hledal Yennefer. Datadisk začíná jednoduchou prací, zaklínačovým chlebem – zakázkou na příšeru ve stokách. Vyvěsil ji samotný Olgierd, jenž jak asi tušíte, skrývá dvojí úmysly. Geralt se tedy vydá do stok, potká svou někdejší přítelkyni, medičku Shani, a potvoru zlikviduje. Do stok však naběhnou ofierští vyslanci, a jakmile zjistí, že Geralt zabil jejich kletbou očarovaného prince, odvezou ho násilím k soudu. Nečekejte přitom novou lokaci – datadisk vypráví dobrodružství v rámci Velenu, případně rozšíří jeho oxenfurtskou oblast. Z lodi ofierských vyslanců ho osvobodí zmiňovaný Gaunter O‘ Dimm, takže mu Geralt dluží laskavost. Zrcadelník mu zadá práci, o které se nechci bavit. Zbytek příběhu si užijte sami, opravdu stojí za zhlédnutí.

srdce 2

Možná jste zaregistrovali, že jsem v novince chybně popsal úhlavního nepřítele jako Olgierda. Tady se bojuje s daleko větším zlem, než na první pohled hráč tuší. Příběh se opět tváří jako obyčejná fantasy story, avšak ve výsledku vás znovu překvapí. Nic se nejeví černobílé a Geralt tentokrát zjistí, že si musí dávat pozor, co si přeje. Ve většině případů nelze rozhodnout mezi dobrou či zlou volbou, ale větším nebo menším zlem.

Systém slovotepectví umožní vašemu meči zvýšit svou účinnost pomocí run. Než se vám odemkne, musíte splnit jednoduchý úkol. Pak hráče čeká další hraní s meči, kdy vybíráte vhodné runy pro umístění do slotů. Krom tohoto drobného systému datadisk obmění nové předměty a posune možnou úroveň zase o kousek výš. Líbí se mi též novinka představující výběrčího daní. V roli Zaklínače můžete vstupovat do lidských obydlí a brát si odtamtud různé předměty. A daňový poplatník hráče upozorní, že se ztrácejí věci. Existují dvě možné varianty odpovědi, kdy se buď přiznáte (za což vyfasujete tučnou pokutu), nebo vše popřete. Ve druhém vás výběrčí odmění diplomem za poctivost…

srdce 3

VERDIKT:

Plnohodnotný datadisk, jaký už dnes vídáme zřídkakdy. Vy, co jste dohráli základní hru, sáhněte po datadisku bez rozmýšlení. Ostatní si doplňte herní vzdělání.

Klady +

  • Vylepšená grafika a optimalizace
  • Systém run
  • Nové questy
  • Dlouhá herní doba
  • Minumum bugů

Zápory –

  • Absence nového prostředí

9 / 10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.