Zemřela legenda komiksového, herního a filmového světa, Stan Lee – NOVINKY

Ve věku nedožitých 96 let zemřel v pondělí 12. listopadu 2018 muž, který celý svůj život věnoval akčním příběhům s obrázky. Stan Lee byl pro komiks to, čím byl a je pro horor Edgar Allan Poe či Stephen King – totální ikona a tvůrce. A vliv Stana Lee na současnou společnost je obrovský, stačí se totiž podívat, jaké filmy se hrají v kinech či jaké hry právě vychází. Člověku pak zůstane rozum stát, co dokáže jeden muž za 95 let svého života.

Narodil se 28. prosince 1922 na Manhattanu v New Yorku v USA. Jeho rodiče byli rumunští židovští přistěhovalci, on však nikdy v médiích nesdělil svůj názor na víru. Od mládí psal, hlavně ale podprůměrné texty, prostě co se kde dalo. Až v roce 1941 se mu poprvé dostal do rukou komiks, konkrétně šlo o Kapitána Ameriku, kdy Stan Lee doplňoval do bublin text. V té době se také přejmenoval ze Stanley Lieber na Stan Lee, což později nebyl jen jeho pseudonym, ale rovnou vlastní jméno.

Zlatou éru své tvorby zažil Stan Lee v 60. letech 20. století, kdy přivedl k životu postavy z příběhů Iron Man, Hulk, Thor, Daredevil, Spider Man či X-Men. Všechny příběhy pak propletl v teorii více vesmírů jménem Marvel. Pod komiksy se následně podepisoval svým motem „Excelsior!“. Svůj zbylý život se věnoval své velké vášni – ženám, a také vystupováním ve filmech z produkce Marvel, objevil se ale i v seriálu Teorie velkého třesku. Jeho vliv je ale neuvěřitelný, stačí se podívat na to, jaký úspěch mají videohry a filmy s tématikou Spider Mana, X-Men, Avengers nebo třeba Hulk a Thor. Nemluvě pochopitelně o komiksech jako takových, kterým Stan Lee věnoval celý svůj dlouhý život a zapsal se tak do učebnic literatury, jako tvůrce komiksů tak, jak je známe dnes.

Excelsior!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *